Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

28. Finał WOŚP 2020 w Gdańsku. Magdalena Adamowicz: to dla mnie najtrudniejszy moment

– Pamiętajcie, że dobro może wygrać, nie damy się zastraszyć – mówiła podczas gdańskiego 28. Finału WOŚP Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego samorządowca. Na wybrzeżu to symboliczna edycja akcji Jurka Owsiaka ze względu na tragiczną śmierć Pawła Adamowicza w 2019 r.

– Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment, najtrudniejszy od 14 stycznia 2019 r. Być tutaj i mówić do Was. Zło nie może wygrać, nie damy się zastraszyć, pamiętajcie, zło boi się odwagi. To z Gdańska świeci słońce odwagi, wolności i solidarności – mówiła podczas wystąpienia Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego samorządowca, nie mogąc ukryć wzruszenia. Przed godz. 20 z gdańską sceną przy Europejskim Centrum Solidarności połączyło się studio główne 28. Finału WOŚP.

– Paweł wciąż jest z nami. Tutaj ciągle bije serce Pawła i będzie bić do końca świata i o jeden dzień dłużej. Pamiętajcie, że dobro może wygrać, nie damy się zastraszyć. (…) Paweł jest ze mną cały czas. Jego obrączka wisi na mojej szyi – mówiła Magdalena Adamowicz.

– Cała Polska jest teraz w Gdańsku. Jesteście wszyscy wspaniali. Kochajcie się, kocham Was – dodała. Chwilę później w mediach społecznościowych zamieściła grafikę z sercem.

Głos zabrał również brat Pawła Adamowicza. – Dziękuję, że jesteście tutaj i proszę, bądźmy za rok i przez następne lata. Dobro zwycięża, ale zwycięża też prawda, zwycięża też solidarność i zwycięża też wolność – powiedział Piotr Adamowicz.

– Dobro mnoży się i zawsze wraca. Dzielmy się dobrem nie tylko dziś – apelowała z kolei prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem”

Przed wystąpieniami w ciemności ze sceny odczytano najpierw wspomnienie, a na telebimie wyświetlono jeden z ostatnich wywiadów z Pawłem Adamowiczem.

– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie – tak 13 stycznia 2019 roku mówił na chwilę przed atakiem nożownika Paweł Adamowicz. Stąd motto tegorocznego finału WOŚP w Gdańsku.

Później rozległa się piosenka „The Sound of Silence”, którą grano w Gdańsku po śmierci prezydenta wielokrotnie.

O godzinie 20 w całej Polsce zostało wysłane symbolicznie Światełko do Nieba. Na warszawskim placu Bankowym przygotowano ogromne widowisko laserowo-muzyczne.

Na ulicach Gdańska kwestowało w niedzielę 1,2 tys. wolontariuszy – głównie młodzież i dzieci pod opieką osób dorosłych.

Do godz. 19:30 w stolicy województwa pomorskiego zebrano 800 tys. zł – poinformowali organizatorzy kwesty.

źródło: wp.pl

Napisz komentarz

Skomentuj wpis