Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

„A w domu posprzątane.” – teren 25. Pol’and’Rock Festiwal czysty jak łza! [galeria]

Z ogromną przyjemnością, a wręcz dziką radością, prezentujemy Wam zdjęcia wykonane wczoraj na polu Najpiękniejszego Festiwalu Świata – Pol’and’Rock Festival. Jesteśmy dumni, że cały ten ogromny teren, gdzie bawiliśmy się, gdzie byliśmy ze sobą korzystając z wielkiej ilości aktywności, lśni czystością. Zostały nam jeszcze drobiazgi na Polu Malinowskiego, ale już posprzątaliśmy teren o powierzchni blisko 350 hektarów. Trudno jest wytyczyć linię, gdzie kończy się teren, który zamieszkują Festiwalowicze. Ekipy sprzątające zaglądały do lasów i tych wszystkich miejsc, które były Waszym obozowiskiem.

Do tej pory wywieziono 534, 67 ton śmieci, to około 150 ton więcej niż rok temu. Sprzątanie przebiega sprawnie dzięki temu, że nasza prośba, która zawierała się w trzech słowach „Zaraz Będzie Czysto” spotkała się z Waszym fantastycznym odzewem. Już w czasie trwania pierwszych dni festiwalu wywieziono blisko 40 ton śmieci. Korzystaliście ze 157 miejsc, w których można było swoje śmieci pozostawić. Staliście w kolejce, aby do specjalnych 2 urządzeń przygotowanych przez Urząd Marszałkowski lubuskie.pl wrzucić i „zgnieść” 8,5 ton puszek i plastikowych butelek a do urządzenia w strefie PreZero Polska 10 tysięcy puszek i butelek. Mieliście siłę i ochotę aby 1,5 tony puszek i 1,2 odpadów plastikowych przynieść do Miasteczka Lech. Rekordziści za 190 kg puszek i 160 kg plastiku wyjechali na elektrycznych hulajnogach!

Dzięki, dzięki, dzięki! To jest właśnie to o co nam chodzi. Musicie nam pomóc, abyśmy później jak najsprawniej dali radę doprowadzić ten teren do porządku. Wielkie dzięki dla l00 żółtych koszy od Coca-Cola, za rok będziemy ich mieli jeszcze więcej bo z nich korzystacie. Furorę zrobiły również nasze naklejki z mapkami i informacjami, gdzie można wyrzucić śmieci, których 3 tysiące nakleiliśmy w kabinach ToiToi. Wiele z nich żyje własnym życiem z opowieściami ludzi, którzy wpisywali tam swoje festiwalowe emocje. Chcieliście na ten temat czytać – 424 tys. osób dowiedziało się o tym wydarzeniu z Facebooka Zadbam o mój Festiwal!, i chcieliście to śledzić – 10 tys. osób odsłoniło naszą podstronę „Zaraz Będzie Czysto” https://polandrockfestival.pl/informacje/eko.

Wszyscy nasi partnerzy wysłuchali naszych prób, aby ograniczyć plastik na Pol’and’Rock. Wielorazowe kubki Lech sprawdziły się świetnie i za rok będą podstawą dla spragnionych. Wydano ich 24 tys., z czego 14 tys. stało się Waszą pamiątką. Gastronomia wprowadziła papierowe tacki, kubki, słomki i drewniane sztućce. Nie używaliśmy torebek foliowych na pasażu handlowym. A pierwsze elektryczne samochody w naszej festiwalowej flocie to oszczędność rzędu 350 litrów paliwa i zaoszczędziliśmy blisko 700 kg CO2. Najważniejszy jest początek – teraz będziemy robili wszystko, żeby za rok było jeszcze lepiej!

Na koniec największy ukłon dla Was, dla tych wszystkich, którzy zostawili swój kawałek ziemi uporządkowanym. Takich miejsc było bardzo, bardzo dużo i zróbmy wszystko, żeby za rok, za dwa, trzy zostawić je tak, jak je zastaliśmy. Ogromny uścisk dłoni dla 267 osób, które na stronie https://polandrockfestival.pl/tworz-z-na…/…/wplac-na-stronie wpłaciły 7 454 PLN na sprzątanie Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Tegoroczne sprzątanie po festiwalu kosztowało 607 tys. złotych. Już dzisiaj ogłaszamy kolejną zbiórkę, bo jeżeli nam w tym pomożecie, to dzięki temu będziemy mogli te pieniądze z budżetu festiwalu zainwestować w jego jak najbardziej ekologiczny wizerunek.

Zaczęliśmy świetnie, trzymajmy fason, aby głośno krzyknąć jak bardzo dbamy o nasz dom, jak się tego nawzajem uczymy i jak bardzo możemy Festiwal co roku zmieniać i udoskonalać. Dzięki dla wszystkich, którzy są z nami na Pol’and’Rock Festival!

Jerzy Owsiak

Fot. Dawid Marciniak

 

3 komentarze

Skomentuj wpis

  • Zapraszamy za rok .Kochani, wam młodzi i starzy po prostu to się należy. Kostrzynianie doskonale z wami współpracują i się bawią. Impreza organizacyjnie opanowana do perfekcji. Zobaczymy się tu a rok.