Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Coraz więcej zamkniętych porodówek. Powodem brak lekarzy

Może to nie wpis o stricte WOŚP, ale również jest on nawiązujący do naszych dzieci. W ciągu niespełna dwóch lat szpitale zamknęły 24 oddziały położnicze. Resort zdrowia mówi o 400 zlikwidowanych łóżkach. Przyczyną nie jest jednak niż demograficzny, lecz problemy kadrowe – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tylko w ostatnich tygodniach zawieszone zostały porodówki w wielkopolskim Czarnkowie i w Mrągowie.

Po prostu nie mamy personelu, choć uporczywie go szukamy. Ciągle dajemy ogłoszenia, ja sama wykonałam kilkadziesiąt telefonów. Bezskutecznie – powiedziała „DGP” Brygida Schlueter-Górska, dyrektor mazurskiej placówki.
Jak informuje gazeta, zdaniem ekspertów będzie coraz gorzej. Z jednej strony średnia wieku położników to ok. 60 lat, młodzi zaś nie garną się do tego zawodu.

Z drugiej natomiast anestezjolodzy i ginekolodzy należą do grupy lekarzy najchętniej opuszczających Polskę. Z najnowszych danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w ciągu 15 lat (czyli od momentu wejścia Polski do UE) za granicę wyjechało niemal tysiąc przedstawicieli pierwszej specjalizacji i ok. 500 tej drugiej. Coraz trudniej znaleźć również pediatrów, którzy są niezbędni do funkcjonowania oddziałów ginekologiczno-położniczych – czytamy.

Z raportu ManPower Group wynika, że należą oni do grupy 10 specjalistów najczęściej poszukiwanych przez szpitale. Obecnie niemal co czwarta placówka chce zatrudnić pediatrę, co piąta anestezjologa, a co dziesiąta ginekologa – podkreśla „DGP”.

źródło: rmf24

1 komentarz

Skomentuj wpis

  • No cóż 4 lata przed nami, myślę, że pod koniec kadencji rządu, ” babki ”
    to będzie cała nasza kadra medyczna .