Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Jerzy Owsiak: „Szokująca wiadomość”

Jednym z ulubionych argumentów przeciwników Fundacja WOŚP dotyczących służby zdrowia było twierdzenie, że tego rodzaju wszelakie zrywy to kropla w morzu potrzeb i że to tylko pojedyncze, niewiele znaczące ruchy. Ulubionym „chwytem” było porównanie państwowego budżetu całego systemy ochrony zdrowia ze zbieranymi przez WOŚP pieniędzmi.

Z tym porównaniem nigdy się nie boksowaliśmy. Ale zawsze, jeśli tylko mogę i jestem przy mikrofonie, tłumaczę, że jako organizacja od samego początku mamy sytuację komfortową, która pozwala nam się skupić w wydatkach wyłącznie na sprzęcie medycznym, a także na prowadzeniu kilku ogólnonarodowych programów medycznych i edukacyjnych. Nie jesteśmy pieniędzmi budżetowymi, tylko społecznymi, więc wszelkie różnice, też te ogromne, są czymś naturalnym.
I tu nagle szokująca wiadomość! Business Insider Polska w artykule Jacka Frączyka podał niesamowite dane (https://businessinsider.com.pl/…/sluzba-zdrowia-na-…/pvedrmf). Otóż dziennikarz zadał pytanie Ministerstwu Zdrowia, ile budżetowych środków w roku 2019, a także w latach wcześniejszych, wydano na zakupy sprzętu medycznego. Okazało się, że Ministerstwo odpowiedziało. Mianowicie – w roku 2019 wydano 718 milionów złotych. Z kolei Fundacja w tym samym roku wydała na sprzęt medyczny 158 milionów złotych, co stanowi aż 22%. I tu nasze ogromne, pozytywne zaskoczenie. 22% udziału w stosunku do wydatków rządowych! Nie wydaliśmy jeszcze wszystkich pieniędzy z 27. Finału, a już stanowi to jedną piątą wydatków rządu!

Co więcej, rząd kupił za to urządzenia na wszystkie dziedziny medycyny, mówiąc w skrócie – na dzieci i dorosłych. My w 2019 roku (https://www.wosp.org.pl/final/historia-finalow) w całości wspieraliśmy medycynę dziecięcą. Więc gdyby obliczyć udział procentowy w medycynie dziecięcej, to wyniósłby on aż… Aż się boję myśleć.

To wszystko wyraźnie mówi, że nasze wspólne, społeczne działania osiągają nieprawdopodobną skuteczność. W sumie mogliśmy Ministerstwo Zdrowia o to spytać także my, ale przyznaję, że nie przychodziło nam to do głowy. Byłem przekonany, ze stosunek tych procentów jest jak jeden do stu, jak nam to sugerowali wszyscy ci, którzy Fundacji nie lubią.
Moi drodzy, to niesamowita wiadomość! W artykule Jacek Frączyk wyciąga z tego swoje wnioski. Ja się powstrzymam i powiem tylko, że to niezwykle daje siłę, oraz już nie przekonanie, a pewność, że nasze wspólne, Polaków granie jest skuteczne i konkretnie ratuje zdrowie i nasze życie.

Właśnie zatrzymaliśmy okienko z informacjami bankowymi, bo na naszym koncie już ponad 117 milionów złotych, czyli więcej niż deklarowaliśmy w czasie Finału WOŚP (https://www.wosp.org.pl/…/mamy-juz-kwote-deklarowana-28-fin…). A liczenie jeszcze trwa. A to także oznacza, że nadal skutecznie będziemy dbali o Wasze zdrowie i życie.

Ta niezwykła wiadomość z dzisiejszego Business Insider łączy się dla mnie z niezwykłym przesłaniem p. Mariana Turskiego – „nie bądź obojętny”. Szacunek, ukłony i dzięki za wzmocnienie ducha i serca. Dzięki Pani Marianie!

Jurek Owsiak

4 komentarze

Skomentuj wpis

 • panie Jurku jest pan wspaniały . Dziękuję że się pan nie poddaje i trwa jako dyrygent naszej orkiestry.

 • Nigdy nie stanę murem za diabłem w owczej skórze. Człowiek, który jest za zabijaniem starszych osób potem im pomaga… Taka osoba jest niewiarygodna. Nie mniej cieszę się, że chociaz część zebranej kwoty przeznaczona jest na cele charytatywne. Ale to tak, jakby otrzymać pomoc od diabła. Jedni chwalą, drudzy przeganiają.

 • Dokladnie przekonanie jurka zawsze I wszedzie
  Mozemy wszystko samemu nie koniecznie ale razem razem mozemy wiecej . Duzo ludzi Atakuje jurka ale dlaczego? Bo sie Boja jego sily mentalnej bo nie
  Maja nic sensownego do powiedzenia do udowodnienia . Jak by zrobili to Lepiej I wiecej wtedy
  Mogli by krytykowac dlaczfgo tak
  Malo ale puki co nie znalazl sie zaden taki
  Madry