Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Koronawirus: 30 mln zł na walkę od WOŚP. Milion maseczek i 34 respiratory dla szpitali!

100 szpitali tzw. II linii walki z koronawirusem otrzyma ponad 400 tysięcy maseczek od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Dodatkowo kolejne 600 tysięcy jest w drodze. To jednak nie wszystko. Fundacja WOŚP zamówiła kolejne 34 respiratory!
Rozpoczęliśmy pakowanie trójwarstwowych maseczek chirurgicznych dla 100 szpitali tzw. II linii walki z koronawirusem, które przysłały do nas prośbę o takie wsparcie. To pierwsza partia takiej wysyłki, w magazynie mamy 250 000 sztuk. Jutro przyjedzie kolejnych 180 000, łącznie zamówiliśmy milion maseczek tego typu. – informuje Jerzy Owsiak.

D wspólnej akcji z WOŚP włączyła się również firma Decathlon Polska.

I jeszcze maski od firmy Decathlon Polska – otrzymaliśmy ich w darze 2.500 sztuk (https://www.wosp.org.pl/…/kolejne-dary-wosp-w-walce-z-covid…). Zwróciliśmy się do Instytutu Lotnictwa z prośbą o przystosowanie ich dla pracy ratowników medycznych. Pan dyrektor i cała dzielna załoga ruszyła natychmiast do roboty i dołożą wszelkich starań, aby maski były jak najszybciej i jak najlepiej dostosowane do trudnej pracy. To jest zwycięstwo pomysłowości w walce z koronawirusem! Pierwszymi ratownikami i lekarzami, którzy zastosowali takie rozwiązanie, były ekipy z Włoch. Zdjęcia tych masek obiegły cały świat. Teraz jest szansa, aby to zrobić również w Polsce, przy udziale najlepszych fachowców. – dodaje prezes fundacji WOŚP.
Dyrygent orkiestry skierował również słowa do wszystkich Polaków:

Nic już nie będzie takie samo po epidemii koronawirusa. Będziemy musieli zweryfikować bardzo dużo naszych zachowań, postanowień i systemów, które miały nas chronić przed takimi nagłymi sytuacjami. Mamy za sobą w Polsce kilka klęsk żywiołowych, które obnażyły ogromną ilość braków w systemie zabezpieczeń. Zawsze wtedy biliśmy się w pierś, że poprawimy, naprawimy, często też szukaliśmy winnych wszędzie, ale nie u siebie. Dzisiaj, kiedy piszę te słowa, zajmujemy się non-stop wyłapywaniem każdej możliwości zakupu jak największej partii artykułów ochronnych dla lekarzy, personelu medycznego i ratowników. Kiedy je kupujemy, walczymy z możliwością transportu do Polski. Jakiegokolwiek. Bezpłatnego, płatnego. Nie jesteśmy wielkimi graczami, więc zdajemy sobie sprawę, że trzeba cierpliwie czekać na swoją kolejkę z wiarą, że kiedyś ona nadejdzie. Aktualnie mamy zamówionych kilkadziesiąt ton artykułów. To kilkaset metrów sześciennych ładunku, a jest to ważna informacja dla obsługi samolotu. Sytuacja potrafi się zmienić w ciągu godziny. Jeszcze 2 godziny temu, a piszę te słowa o 16-tej, byliśmy pewni zamówienia 600.000 masek chirurgicznych, które miały wjechać dzisiaj do naszego magazynu. Teraz już wiemy, że ktoś był szybszy. Nie wjadą. Kolejny transport i znowu, tego jesteśmy „pewni” (tak myślę), dojedzie we wtorek rano. Wtedy paczki z maseczkami popędzą do szpitali, które poprosiły pomoc i nie są to szpitale z pierwszej linii frontu. Popędzą między innymi do wszystkich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi.
Za miesiąc lub dwa niech to będzie to wyjściem do dyskusji – za miesiąc, dwa, oby nie później – w której odpowiemy sobie na pytanie, jakie i po której stronie są obowiązki dbania o nasze, czyli obywateli zdrowie. Czy rolą organizacji pozarządowych powinno być uzupełnianie, uszczelnianie, znajdywanie tych wąskich gardeł gdzie możemy szybko i sprawnie dotrzeć? A czy rolą państwa powinno być przewidywanie i podstawowe zabezpieczenie dobrego funkcjonowania służby zdrowia w sytuacji kryzysowej?

Hasło „Wszystkie ręce na pokład!” dzisiaj, jak nigdy, ma swoje niezwykłe znaczenie, a kiedy pisaliśmy te słowa, odnosiliśmy je tylko do 28. Finału i pomocy dziecięcym salom operacyjnym i zabiegowym. Dzisiaj całe nasze siły, umiejętności oddajemy walce z koronawirusem i nie zawahamy się także, oprócz Waszego wspaniałego wsparcia Funduszu Interwencyjnego, przeznaczyć na to także środków z 28. Finału.
Na ten moment stan konta Funduszu Interwencyjnego wynosi 11.180.888 zł, a do tej pory wydaliśmy ponad 30.000.000 złotych.

1 komentarz

Skomentuj wpis

  • Jureczku z Orkiestrą – bo jak nie WY to kto? Szacunek dla Wszystkich pracujących w Orkiestrze , dzięki Wszystkim darczyńcom , dzięki drobnym pomagaczom – czynicie cuda.
    Zdrowych Świąt bądźmy lepsi na codzień . Siema