Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Koronawirus: kolejne zakupy WOŚP. Fundacja prosi o pomoc Ministra Obrony Narodowej

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dokonała kolejnych zakupów sprzętu potrzebnego w obecnej chwili do walki z Koronawirusem. Warto też wspomnieć, że do wspólnej akcji WOŚP dołączyła Coca-Cola, która przekazała na ten cel 1,6 milonów złotych.

Zamówiliśmy 157 kardiomonitorów o łącznej wartości 4 290 516 zł. W tym 100 zdalnie sterowanych, które będą stanowiły wyposażenie każdego łóżka, wcześniej przez nas zamówionego. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy już wykaz szpitali jednoimiennych do których sprzęt będzie przekazany. Ze wszystkimi jesteśmy w kontakcie i ustalamy szczegóły przekazania sprzętu. Te zakupy finansujemy już z funduszu interwencyjnego. Pierwszą wpłatą, jaką otrzymaliśmy, była wpłata 1 600 000 zł, które otrzymaliśmy od firmy Coca-Cola. Wielkie dzięki!
Na dzień dzisiejszy największy problem to transport. Bardzo nam pomaga w jego organizacji UPS, ale także przestrzega o potencjalnych problemach podczas międzylądowania we Frankfurcie lub Paryżu. Zgodnie z zasadami panującymi podczas epidemii w krajach Unii Europejskiej przesyłka może być zatrzymana, zarekwirowana i użyta dla potrzeb kraju, w którym samolot wylądował. Do zamówienia dołączyliśmy informację, że zakupy są prowadzone z pieniędzy społecznych największej organizacji charytatywnej w Polsce. Zwróciliśmy się także do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, aby pomógł w ramach transportu strategicznego Strategic Airlift Interim Solution (SALIS) i wykorzystał dla tego celu limit z puli, tak jak zrobili to na przykład Czesi. Rząd Polski zamówił 500 kardiomonitorów, my do tych zakupów dołączamy naszych 100 (57 jest z innego miejsca) i producent chiński powiedział, że może powiększyć produkcję i dołączyć sprzęt kupowany przez WOŚP do zamówienia rządowego. Wykorzystajmy zatem możliwość, aby wspólnie jednym, bezpiecznym transportem przywieźć do Polski jak najwięcej urządzeń i środków medycznych, jeśli jest taka możliwość. Niewykluczone, że w takiej sytuacji Fundacja powiększyłaby zamówienie o dodatkowe pakiety osobiste i testy. Oczekujemy odpowiedzi od Ministra Obrony Narodowej. Taką samą informację wysłaliśmy do Ministra Zdrowia.
Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom, firmom, osobom prywatnym, które zareagowały na nasz apel o wsparcie funduszu interwencyjnego. Na bieżąco pomaga także Pokojowy Patrol i nasze sztaby, koordynujemy to na stronie pomagamy.wosp.org.pl. Pomoc osobom w domach wolontariusze WOŚP realizują także w Brukseli, Niemczech i Anglii. Wszystkie ręce na pokład!

Jurek Owsiak

3 komentarze

Skomentuj wpis