Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Minął tydzień: ostateczna kwota Finału WOŚP, remont mostu oraz włamania pod Gostyninem

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Najciekawsze wydarzenia w opinii naszych czytelników w mijającym tygodniu od 9 do 15 lutego 2019r.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oficjalnie potwierdziła dzisiaj rekordowy wynik zbiórki gostynińskiego sztabu podczas styczniowego 27. Finału WOŚP. Byl to artykuł, który w mijajacym tygodniu najbardziej zaciekawił czytelników.

„Właśnie otrzymałam oficjalne potwierdzenie deklarowanej przez nasz sztab kwoty. Wyszło nawet nieco więcej 68045,98 zł” – informuje Agnieszka Bartosiakszefowa gostynińskiego sztabu.

Przypomnijmy, że w 2018 roku do puszek trafiło ponad 43 tysiące złotych, co oznacza w tym roku rekord został poprawiony o zawrotną kwotę 25 tysięcy złotych. Rekordowa podczas finału była również frekwencja. Podczas koncertu gwiazdy wieczoru, zespołu Strachy na Lachy sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie pękała w szwach.

W ubiegłym tygodniu radni Miasta Płocka zdecydowali między innymi o zabezpieczeniu środków na remont Mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego. To 4,5 mln złotych, ale samorząd Płocka chce na ten cel pozyskać drugie tyle z subwencji ogólnej skarbu państwa. Remont oznacza kłopoty także dla mieszkańców Powiatu Gostynińskiego. To druga sprawa, która najbardziej zaciekawiła czytelników.

Remont oznacza także problemy dla mieszkańców Powiatu Gostynińskiego, nie tylko tych, dojeżdżających do pracy czy szkoły w Płocku, ale tych, którzy nagle będą potrzebowali opieki medycznej. A ta w większości, ze względu na ograniczone możliwości szpitala powiatowego Arion Med w Gorzewie, w wielu przypadkach świadczona musi być w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Medycznej w Płocku. Most będzie całkowicie wyłączony z ruchu, także nawet dla pojazdów uprzywilejowanych.

W tej sytuacji mieszkańcy Radziwia nie czekają i już postanowili działać. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zbierają poparcie pod apelem o przekierowanie na ich osiedle jednej karetki pogotowia. Ta miała by obsługiwać Radziwie, Góry, Stare i Nowe Ciechomice i Longinus oraz pobliskie miejscowości w gminach Łąck, Nowy Duninów a także w razie potrzeby, Powiat Gostyniński.
W związku z planowanym remontem mostu, a także przebudową ulicy Kolejowej w 2019 r., zwracam się do Radnych miejskich Teresy Kijek i Tomasza Kominka, o wcześniejsze wystosowanie interpelacji dotyczącej okresowego stacjonowania w Radziwiu jednej karetki Pogotowia Ratunkowego. Czas dojazdu nowym mostem do nagłych zachorowań bądź wypadków, obniży poziom bezpieczeństwa, zdrowia oraz życia Mieszkańców. Mam nadzieję, że internauci poprą moją prośbę – napisał na portalu społecznościowym jeden z mieszkańców, którego apel zyskał dużo zwolenników.

Niestety, w ostatnim czasie znów w okolicach Gostynina uaktywnili się włamywacze. Jak informuje serwis TerazGąbin.pl, w piątek, 8 lutego do jednego z budynków mieszkalnych przy ulicy Stodólnej w Gąbinie włamał się mężczyzna, który ukradł biżuterię, wartą ponad 7 tysięcy złotych.

– Do włamania doszło między godziną 10:30 a 11:40. Sprawca wszedł do domu poprzez wyłamane okno w pomieszczeniu kuchennym, a następnie dokonał kradzieży biżuterii: złotych łańcuszków, bransoletki i pozłacanego zegarka. Straty wyceniono na 7 tysięcy złotych. – poinformował portal TerazGąbin.pl rzecznik prasowy Komendy Policji w Płocku asp. szt. Krzysztof Piasek.
Mężczyzna został wypłoszony i uciekł z budynku przeskakując przez ogrodzenia w kierunku kompleksu szkolnego. Ubrany był w jasną kurtkę z kapturem na głowie. Widziany mógł być około godziny 11:40. Złodzieje nie próżnowali, gdyż w nocy z poniedziałku na wtorek pojawili się w miejscowości Nowy Kamień. Z pomieszczeń gospodarczych zniknął olej napędowy, koła i elektronarzędzia.

Świadczenie 500+, które miało stymulować zwiększenie dzietności nie przynosi efektów. Polaków rodzi się coraz mniej. Od stycznia do lipca 2018 r. w całym kraju urodziło się o 5,5 tys. dzieci mniej niż w tym samym okresie 2017 r. W Gostyninie statystyki wyglądają jeszcze gorzej. To temat, który w mijającym tygodniu wywołał najwięcej komentarzy i opinii naszych czytelników.
Od stycznia do lipca 2017 w Polsce urodziło się 235,2 tyś. dzieci, w podobnym okresie rok później 229,7 tyś., co oznacza spadek urodzeń o 2,34 %.
Dla porównania, w 2017 roku liczba urodzonych i zarejestrowanych w Gostyninie dzieci wyniosła 169. Rok później, jak poinformował portal Urząd Miasta liczba ta spadła do 138., czyli aż o 18% mniej!
Tak duży spadek liczby urodzeń w Gostyninie wygląda niepokojąco w zestawieniu z ilością zgonów. Przypomnijmy, na początku lutego informowaliśmy Państwa, że w roku 2018 odnotowano ponad 9% więcej zgonów niż w roku poprzednim.
Dane te nie napawają optymizmem na przyszłość.

– Jak ma być więcej dzieci jak młodzi wyjechali. Te dane tylko pokazują przekrój populacji Gostynina. Ciężko o dobrze płatną pracę w regionie to i problem z dzietnością. Za coś te dzieci trzeba utrzymać. Zamiast złagodzić obciążenia na młodych rodziców, zmniejszyć podatki na ciuszki, pokarm dla dzieci, kosmetyki i cala chemię dla dzieci to lepiej rozdawać 500 zł na drugie i kolejne jak często to pierwsze dziecko jest sporym „obciążeniem” dla budżetu domowego. A kolejna sprawa to obawa kobiet o pracę, bo gwarancji że wróci do pracy nie ma żadnych, pomijając może budżetówkę. Dodam może jeszcze, ze moim zdaniem powinno premiować się rodziców pracujących, w postaci ulg podatkowych na dzieci. Zdjąć trochę ten ciężar finansowy i ludzie przestana się obawiać „jutra” albo tego co będzie jak zostanie się na 1 pensji. Należy premiować PRACĘ i ludzi aktywnych zawodowo bo nie sztuką jest powiększać rodzinę dla 500 zł… – uważa Pan Patryk, którego komentarz zdobył najwięcej polubień innych czytelników.

Z informacji sportowych, tematem numer jeden była informacja o planach przygotowań Mazura Gostynin do rundy wiosennej. Mazur rozegra jeszcze co najmniej cztery gry kontrolne, dla dwóch poszukiwany jest jeszcze rywal, a ponadto klub poinformował, że dziewiętnastoletni pomocnik Mazura Mateusz Ostrowski został wypożyczony do Wisły Płock.

źródło: gostynin.info

Napisz komentarz

Skomentuj wpis