Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Olga Tokarczuk: „Nie miałabym nic przeciwko temu by WOŚP ogłosił się narodem. Chętnie zostałabym jego obywatelką”

Esej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk pojawił się na łamach niemieckiej gazety „Die Zeit”.

W materiale autorka pisze o śmierci Pawła Adamowicza, o hejcie i ponurum narodzie. Tokarczuk pisze również, że WOŚP powinno założyć swoje nowe Państwo: „Nie miałabym nic przeciwko temu, by WOŚP ogłosił się narodem” – rzekła.

– Akcje WOŚP umożliwiły Polakom – dość ponurym ludziom – ogrzanie się w ogniu społeczności. Nie miałabym nic przeciwko temu by WOŚP ogłosił się narodem. Chętnie zostałabym jego obywatelką – czytamy w eseju.

W dalszej części materiału Tokarczyk tłumaczy czym dla Polaków jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

– WOŚP to największe wydarzenie charytatywne w kraju, które bardzo często spotyka się z krytyką. Krytycy Orkiestry, w większości z prawej strony sceny politycznej, nie akceptują jej stylu – nieco anarchistycznego, jawnie lewicowego – i nie lubią muzyki, którą gra Jerzy Owsiak. – komentuje autorka tekstu.

Zdaniem Tokarczuk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz „reprezentował wszystko to, czego czym nie jest Prawo i Sprawiedliwość”. „Choć był tradycjonalistą, przeciwstawiał się zaściankowości otwartością serca i umysłu. Zamach na niego to także zamach na wizję liberalnej i postępowej Polski. Urzędnicy opisali go [Stefana W.] jako zaburzonego psychicznie, ale żadne działanie nie zachodzi w próżni. Telewizja państwowa (…) konsekwentnie agresywnym i zniesławiającym językiem określa opozycję polityczną i każdego, kto myśli inaczej niż partia rządząca. Zamordowanego burmistrza nazwano złodziejem, Niemcem, homofilem i mafiosem (…) W celi więziennej ten człowiek widział dokładnie te wiadomości, złych ludzi i konieczność radykalnych rozwiązań” – pisze.

Olga Tokarczuk to obecnie jedna z najbardziej rozchwytywanych pisarek. W 2018 roku za powieść „Bieguni” zdobyła nagrodę The Man Booker International. Na jej koncie znajdują się również dwie nagrody Nike.

Foto. czytelnicy.pl

7 komentarzy

Skomentuj wpis

 • Do Stacha Wilka
  Dokładnie tak jesteście sekta więcej w was zła niż na ulicy. Ostarcyzm kur…wo cwaniactwo i wykorzystywanie słabszych byłam widziałam przeżyłam.

 • „Stanisław Wilk
  29 stycznia 2020 o 21:03
  Jak to zrealizować? Jedyna droga to zostać Świadkiem Jehowy. Już jesteśmy w 240 krajach, a nasza obecność wiąże się z miłością, Jehowa jest Miłością, a my miłujemy Boga, miłujemy prawdę i miłujemy ludzi. Pozdrawiam”
  Sam jesteś jedyna droga, ale do głupoty. Wypierdzielaj z tą gównianą kociewską wiarą, która jedyne co przynosi to ciemnogród i śmierć. Świadkowie Jehowy powinni być traktowani jak sekta i tego wam życze, przez te waszą „wiare” straciło życie kilka bliskich mi osób, niektórzy byli członkami tej sekty.

 • Jak to zrealizować? Jedyna droga to zostać Świadkiem Jehowy. Już jesteśmy w 240 krajach, a nasza obecność wiąże się z miłością, Jehowa jest Miłością, a my miłujemy Boga, miłujemy prawdę i miłujemy ludzi. Pozdrawiam

 • es28 Po tych wypowiedziach o niewolnictwie w Polsce i mordowaniu Żydów, Pani Olga wzięła się za komentarze. Komentarze, które nic nowego nie wnoszą.

 • Pani Olga udzieliła tego wywiadu zaraz po zabójstwie Prezydenta Adamowicza. I znowu to przypominają, a ja znowu mam zagwozdkę.
  Gram z WOŚP od II Finału, ale przyznam, że nazwanie mnie ponurym człowiekiem, tylko dlatego, że jestem Polakiem … nieco „bizarne”. 
  Finał WOŚP to jedna z akcji Fundacji, w której biorą udział miliony ludzi z całego świata, dlaczego zatem WOŚP miałby ogłaszać się narodem, skoro już nim jest? I to bardzo barwnym, wielokulturowym, wieloreligijnym i wielojęzycznym, ale posiadającym też wspólny język, który łączy wszystkich – język muzyki. Ten naród nie potrzebuje państwowości. Po co mu terytorium i jakieś granice? Wystarczy, że ludzie – muzycy Orkiestry – mają silne poczucie przynależności do wspólnoty, która tworzą.
  Pani Olgo! Pani już jest tym narodem, tak samo jak ja, czy wiele milionów ludzi. Nawet jeśli tylko raz w roku podczas Finału.