Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Olga Tokarczuk przekazała Medal Noblowski na licytacje WOŚP!

Srebrna pozłacana replika medalu, który Olga Tokarczuk otrzymała w Sztokholmie, już trafiła na licytację na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!” –  napisała Olga Tokarczuk na swoim Twitterze:

Olga Tokarczuk już przekazała medal Jurkowi Owsiakowi – aukcja na rzecz WOŚP
 

Wideo, na którym polska noblistka przekazuje medal Jurkowi Owsiakowi, pojawiło się na Facebooku WOŚP. „Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem” – powiedział Jurek Owsiak, trzymając już medal w ręku.

Medal pisarki licytować można tutaj.

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji 10 grudnia 2019 roku. Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok trafiła w jej ręce za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Nagroda ma formę złotego medalu. Jak czytamy na stronie aukcji, zaprojektował go Erik Lindberg. Na jego awersie widzimy profil fundatora nagrody – Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi. Z kolei rewers to siedzący pod wawrzynem młody mężczyzna, który słucha i spisuje pieśń Muzy. Nad tym obrazkiem umieszczona jest pochodząca z „Eneidy” Wergiliusza inskrypcja „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. Te słowa można przetłumaczyć jako „Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę”. Noblistce przysługują trzy repliki tego medalu.

źródło: gazeta.pl

Napisz komentarz

Skomentuj wpis