Jesteśmy Murem Za Owsiakiem! - Solidarni z WOŚP ❤ Jerzy Owsiak ❤

Uwaga rodzice! Ważna informacja odnośnie opłat za pobyt z dzieckiem na oddziale!

Informacja dosłownie sprzed kilu godzin. Koniec z opłatami dodatkowymi dla rodziców, którzy pezebywają ze swoimi maluchami na szpitalnych oddziałach! Nowe założenie Ministerstwa Zdrowia koszta te zrzuca na Narodowy Fundusz Zdrowia!

– Dobrze, że opłaty zostaną zniesione – cieszy się Szymon Nowicki, tata bliźniaków i 4-letniego Tymona z pow. świeckiego. Zdarzało się, że przebywał z dziećmi na oddziale pediatrycznym w Grudziądzu. Tutaj opłata wynosi 6 zł za dobę.

Debata w Sejmie odnośnie wyżej wspomnianych opłat była burzliwa i dość długa. Na szczęście dla rodziców głosowanie zakończyło się poparciem owego projektu.

Szpitalem, gdzie od lat wystawiane są rachunki rodzicom, którzy towarzyszą dzieciom podczas hospitalizacji, jest m.in. „Biegański” w Grudziądzu. – Koszt za dobę to 6 złotych brutto – informuje Izabela Hirsz – Lewandowska z regionalnego szpitala specjalistycznego w Grudziądzu.

Kwota ta rozbita jest na dwie składowe: 3,26 (netto) za „media”: woda, prąd, ścieki i 1,62 zł (netto): korzystanie ze sprzętów: lodówki, czajnika bezprzewodowego. Pozostała część to podatek VAT.

Optymistyczną wiadomością dla władz lecznic, które dotąd pobierały opłaty od rodziców małych pacjentów jest to, że refundować te koszty ma Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Zdrowia, NFZ ma przygotować nowy tzw. „produkt kontraktowy” w postaci dodatkowego świadczenia do rozliczenia.

Szpitale, które będą chciały otrzymywać z tego tytułu pieniądze z NFZ-u, a dotąd nie były wyposażone w leżanki, będą musiały przygotować miejsca i łóżka-fotele. Ministerstwo Zdrowia jednocześnie liczy, że gdy zwrot kosztów za pobyt opiekunów z pacjentami będzie zagwarantowany z NFZ-u, więcej lecznic będzie starało się zabezpieczyć realizację takiego udogodnienia w swoich placówkach medycznych.

Ustawa obowiązywać będzie od 1 lipca.

FOTO. Express Bydgoski

Napisz komentarz

Skomentuj wpis